Aydınlatma

Cata CT-9117 Şerit Led Rgb Kumanda

70,68TL
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)

Aydınlatma Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji le beraber aydınlatma ürünlerindeki çeşitlilik her geçen gün artmaktadır.  Teknolojinin hızına yetişmek pek de mümkün olmasa da teknolojiyi yakalamaya çalışabilirsiniz.  Evinizin odalarını, bahçenizi ofisinizi ve daha birçok farklı yaşam alanını ışıklandırmak için kullanılan aydınlatma ürünleri hakkında neler bildiğinizi hiç düşündünüz mü? Eğer pek de bir şey bilmiyorsanız bu yazı tam da size göre. Işıksız bir hayat düşünülemez, günümüzün her anında etrafımızı görebilmemiz için bir ışık kaynağına ihtiyaç duyarız. Bulunduğumuz ortamı aydınlatmak için temelde iki aydınlatma çeşidi vardır. Bunlar: doğal aydınlatma ve yapay aydınlatmadır.

Doğal ve Yapay Aydınlatma

 Gün içerisinde en uzun kullandığımız en doğal aydınlatma çeşidi güneştir. Yapay aydınlatma ise insan eli ile üretilen LED ampuller ve standart ampuller, floresan lambalar gibi aydınlatma ürünlerinin tümüne verilen isimdir.

Yapay Aydınlatma Ürünleri ve Özellikleri

Ampuller:

Işıyıcı maddeyi saran saydam yada yarı saydam olan cam şişedir.

Floresan Lambalar:

İçerisine ince bir tabaka madeni tuz sürülen cam tüptür. İçerisinde yer alan seyreltilmiş soy gazlar ve cıva buharı bulunur.

Neon Lambalar:

İçerisine neon gazı doldurulan cam bir tüpün uç kısımlarında birer elektrot kullanılarak yapılan lamba türüdür.

LED lambalar:

Yarı iletken ve diyot temelli olan ışık yayan elektronik devre elamanlarına LED denir. LED aydınlatma malzemeleri silikon temellidir. Çalışma prensibi, farklı açılarda ışık verecek şekilde üretilen bu aydınlatma ürünleri üzerlerinden akım geçtiğinde fotonun açığa çıkması ile ışık verir. Genel olarak LED aydınlatma ürünlerini 6 kategoriye ayırabiliriz. Bu kategoriler: Single LED, DC LED, AC LED, RGB LED, COB LED, VE Lineer LED’dir. LED aydınlatma sistemlerinin diğer aydınlatma ürünleri ile karşılaştırdığınızda göreceğiniz birçok avantaja sahiptir. Uzun ömürlü ve oldukça dayanıklı olmaları ile dikkat çeken LED’lerin 5000 saat ömrü vardır. Enerji tasarrufu ve düşük güç tüketimi ile oldukça kullanışlı aydınlatma ürünleridir.

Armatürler ise bu aydınlatma ürünlerinin yaydığı ışığa yön vermek için ve de parlamayı önlemek için geliştirilmiş aydınlatma aletleridir. Armatürler lambanın yaydığı ısıyı tolere edebilecek şekilde tasarlanmalı ve ışığı doğru açıya yaymalıdır.

Armatür Çeşitleri

Sarkıtlı armatür:

25-30 cm çapında opal cam globlu, 150 cm uzunluğuna sahip alüminyumdan yapılmış armatürdür.

Tavan armatürü:

25-30cm çapında opal cam globlu armatürdür.

Porselen Kaideli armatür:

16-21,5 cm çapında, lastik contalı, vidalı opal cam globlu duvar veya tavan armatürüdür.

Çelik Telli Kafesli etanj armatür:

Üzerinde çelik tel kafes bulunan, camlı, lastik contalı, özel alüminyum altlıklı, kolayca açılmayacak Şekilde üretilen armatürdür. Tavan ve duvar için iki ayrı tipte üretilir.

Çift duylu sarkıtlı armatür:

SarkıtlI armatürün çift duylu olarak üretilen halidir.

Atelye armatür:

Tavan yüksekliği fazla olan atölye, spor salonu fabrika gibi yerlerde kullanılan yapısında yaklaşık 40 cm çapında 1mm sacdan emaye fırın boyalı, kontak iticili ve soket sıkıştırma yayı, porselen duyu bulunan armatürdür. Yapısına ek olarak gerektiğinde kondansatör, balast, tij ve cam takılabilir.

Asma tavan armatürü:

Yapısında yuvarlak kordon, duy ve rozansı bulunan tavan armatürüdür.

Etanj armatür:

Dökme demir veya alüminyum gövdeli, opal cam veya şeffaf globlu, lastik contalı armatürdür. Gövdesi nemli ve tozlu yerler için özel üretilir.

Avize armatürü:

Tij uzunluğu 60 ile 80 cm arasında değişen, madeni kolları ve porselen duyu bulunan armatürdür.

Aplik Armatürü:

Yapısında madeni kol, opal cam glob ve porselen duy olan armatürdür.

Projektör armatürler:

Kullanım yerleri cephe aydınlatmaları, tarihi binalar, limanlar, antiyeler, otoparklar, spor salonları, depolar, müzeler vb. yerlerdir.

LED armatürler:

Armatürlerin ışığı yönlendirmek için kullanılan elemanlar olduğundan bahsetmiştik. LED armatürleri, LED aydınlatma sitemlerinde kullanılan armatürlerdir. LED armatürler de en yüksek verimlilik ve en uzun ömür için tasarlanması gereken elemanlardır. Armatürlerde bu özelliklerin bulabilmesi için elektronik, optik, termal ve elektromanyetik   aksamlar kullanılmaktadır. Bu özelliklerin her LED armatürde bulunması gerekmektedir.

Aydınlatma Firmaları

Türkiye de genellikle aydınlatma armatürleri dışarıdan alınmaktadır. Piyasada çok sayıda aydınlatma firması bulunmaktadır, fakat her ürün her firmada, her markada olmayabilir, her firmanın ürün yelpazesi ana ürün gruplarına göre değişiklik gösterebilir.  Her geçen gün aydınlatma firmalarına bir yenisinin eklendiği de aşikâr, fakat insanlar her zaman en iyi ve en güvenilir firmaları tercih etmek ister. Bu her yeni firmanın kötü olduğu anlamına da gelmez fakat köklü ve ismini duyurmuş aydınlatma firmaları ile iş yapmak her zaman daha güvenilir bir seçenektir.