250 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!

Güç Kaynakları

Göster:
Sırala:

12v 7 AH BAKIMSIZ KURU TİP AKÜ

12v 7 AH BAKIMSIZ KURU TİP AKÜ..

94,40TL Vergiler Hariç: 80,00TL

Tescom Leo 650VA 390W Line Interaktif UPS Kesintisiz Güç Kaynağı

Tescom Leo 650VA 390W Line Interaktif UPS Kesintisiz Güç KaynağıTESCOM KGK LEO 650VA - 650VA / ..

336,30TL Vergiler Hariç: 285,00TL

Güç Kaynakları 

Bir cihazın ya da aletin çalışabilmesi veya aktif hale gelebilmesi için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Enerji cihazlar için olmazsa olmazlardandır. Günümüzde bilim adamları enerji kaynaklarını artırabilmek için yüzlerce çalışma yapmışlardır ve hala daha bunun üzerine yapılan birçok çalışma da mevcuttur. Genellikle cihazlarımız için sürekli bir enerji sağlayan güç kaynağına ihtiyaç vardır. İyi bir güç kaynağı ile cihazlar daha uzun süreli çalışabilir ve bununla birlikte az elektrik enerjisini daha verimli kullanılabilmesine olanak tanırlar. Bir cihazın uzun ömürlü olması ya da daha uzun süreli kullanılmasına cihazın kalitesi kadar, cihaza enerji sağlayan güç kaynağı da önemlidir. Kısaca güç kaynakları enerji sağlayan ya da güç üreten birimlerdir diyebiliriz. Güç kaynaklarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar cihaza göre ve barındırılması istenen özelliklere değişiklik göstermektedir. Güç kaynaklarının en çok kullanılanı genel olarak aküler, piller ve UPS diyebiliriz.

Güç Kaynaklarının Genel Özellikleri Nelerdir?

Güç kaynakları kullanım yerlerine göre farklı işlevlerde olabilmektedir. Güç kaynaklarını kendi içlerinde sıralayarak inceleyelim.

Aküler

Aküler; bizlerin hayatını kolaylaştıran güç kaynaklarından bir tanesidir. Bu güç kaynağı sistemin ihtiyaç duyduğu andaki elektrik enerjisini gerek duyulduğu anda karşılamaktadır. Aküler; enerjiyi içerisinde biriktirme özelliğine sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde enerjinin istenildiği ya da gerek duyulduğu anda kullanılabilmesine olanak tanımaktadır. Aküler enerjiyi ilk olarak kimyasal olarak depo etmektedirler. Daha sonra ihtiyaç duyulduğu anda enerjiyi elektrik enerjisine çevirir ve bu şekilde kullanılmasını sağlar. Genellikle aküler sulu ve kuru olmak üzere iki çeşittir. Kuru ve sulu aküler arasında birtakım farklar vardır. Sulu aküler genellikle otomobillerde kullanılmaktadır. Kuru aküler ise daha tesislerde kullanımı tercih edilmektedir. Kuru aküler sulu akülere nazaran daha güvenilir ve sağlamlardır. Ayrıca aküler şarjda edilebilmektedir. Kuru akülerin daha sorunsuz ve kolay taşınması da sahip olduğu avantajlardan bir tanesidir. Aküler ömrü bitene kadar tekrar tekrar kullanılabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey akülerin normal çöp kutusuna atılmamasıdır. Bunun nedeni de akülerin kurşun, poliprolen ve sülfürik asit çözeltisi gibi kimyasal muhteviyatından kaynaklanmakta ve çevreye atık olarak atıldığında oldukça fazla zarar verebilmektedir.

Piller

Piller her birimizin hayatında en fazla kullandığı ve ihtiyaç duyduğu güç kaynaklarıdır. Telefonlarımızda, saatlerimizde, ışıklarımızda, kumandalarımızda bunlar gibi en ufak cihazlarımızın bile güç kaynakları pillerdir. Piller en küçük enerji sağlayan güç kaynaklarındandır diyebiliriz. Bu güç kaynağının da çalışma prensibi içerisinde tutmuş olduğu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine döndürebilmektedir. Böylelikle güç kaynağı görevi görmektedir. Piller de kullanılacak olan alete göre çeşit çeşit olmakla birlikte birçok büyüklükte olabilmektedir. Kol saati pilleri gibi çok küçük boyutlarda da piller mevcuttur. Bu kaynaklar içeriklerindeki kimyasal maddelerden dolayı dışarıya doğrudan bırakıldığında çevre açısından kirlilik ve tehlike arz edebilirler. Dışarıya bırakılan piller bir bomba gibi patlayabilir ve birilerine zarar verebilmektedir. Bu yüzden atık olarak geri dönüşüm kutuları tercih edilmelidir.

UPS

Ups güç kaynakları demek bir sisteme ya da cihaza kesintisiz olarak enerji ve güç sağlayan kaynaklar demektir. Bu kesintisiz güç kaynakları sistemlerdeki ya da cihazlardaki enerjinin tükenmesini veya gitmesini engellemekte ve sürekli bir enerji akımının sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle elektrik kesintilerinin çok yaşandığı dağlık ya da rüzgarlı yerlerde bu güç kaynaklarının kullanımı oldukça tercih edilmektedir. Birçok avantaj sağlayan ups sistemleri de içermiş olduğu özelliklere ve büyüklüğe göre farklı modelleri bulunmaktadır. Bu kaynaklar ile kesintisiz şekilde enerji elde edilebilmektedir.